Napęd do bramy dwuskrzydłowej lub przesuwnej to rozwiązanie, które znacząco podnosi komfort i bezpieczeństwo wjeżdżania i wyjeżdżania z zamkniętego terenu otaczającego dom czy siedzibę firmy. Jednak, aby brama z napędem działała płynnie i nie była podatna na awarie, system automatyki należy dopasować do prognozowanej częstotliwości użytkowania, ciężaru i wielkości przęseł oraz sposobu montażu całej instalacji.

Podstawowe zasady doboru napędów do bram

Najważniejszym kryterium doboru automatyki do bramy przesuwnej z napędem jest częstotliwość jej otwierania i zamykania. Wyróżniamy zatem napędy do bramy dwuskrzydłowej lub jednoskrzydłowej do użytku sporadycznego (kilka cykli na godzinę) oraz intensywnego (do kilkudziesięciu cykli na godzinę). Kolejnym ważnym kryterium jest ciężar bramy z napędem. W sprzedaży dostępne są napędy do bram o długości skrzydła od 2 do 7 m oraz o wadze w granicach 200-400 kg. W celu zagwarantowania sprawnej i bezawaryjnej pracy takiej automatyki warto wybrać wersję z 30% zapasem mocy w stosunku do rzeczywistego ciężaru naszej bramy. Dzięki temu siłowniki nie będą pracować na granicy swoich możliwości, a zatem prawdopodobnie nie zużyją się przedwcześnie. Istotnym aspektem jest również długość przęsła – im większa, tym wyższą siłę przesuwu powinien posiadać montowany napęd do bramy dwuskrzydłowej bądź przesuwnej. W przypadku przęseł rozwieranych warto dodatkowo zawrócić uwagę na sposób montażu automatyki. Kluczowe znaczenie ma odległość pomiędzy zawiasem bramy a miejscem zamocowania napędu. Maksymalna wartość napędu odkreślana jest odrębnie dla poszczególnych modeli siłowników. Należy podkreślić, że przekroczenie tego parametru może znacząco osłabić efektywność działania zastosowanej automatyki.

Bramy przesuwne z napędem to niemal standard w większości współczesnych terenów prywatnych. Jeżeli rozważamy zakup automatyki, powinniśmy zadbać przede wszystkim o to, by była ona dopasowana do prawdopodobnej częstotliwości korzystania z bramy, jej ciężaru i długości oraz sposobu montażu. Optymalnie dobrane parametry takiego modułu sprawią, że brama z napędem zachowa swoje właściwości użytkowe na długi czas.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!