Posadowienie ogrodzenia panelowego na nierównym terenie wcale nie musi być trudne. Nowoczesne rozwiązania pozwalają bowiem w szybki sposób zamontować panele ogrodzeniowe bez ingerencji w naturalną rzeźbę terenu. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad montażu ogrodzenia panelowego na terenie pochyłym.

Skomplikowana rzeźba terenu a montaż paneli ogrodzeniowych

Ogrodzenia panelowe nawet na pochyłym terenie mogą wyglądać estetycznie i skutecznie zabezpieczać posiadłość. Przed przystąpieniem do prac montażowych, należy przeprowadzić badanie gruntu, gdyż jego rodzaj ma w tym przypadku duże znaczenie. Jeśli grunt obsypuje się i jest stosunkowo niestabilny, konieczne mogą okazać się badania geologiczne oraz konsultacje ze specjalistą. Podstawową zasadą montażu paneli ogrodzeniowych przy skomplikowanej rzeźbie terenu jest stabilne osadzenie słupków. Warto też zadbać o starannie wykonany drenaż, który zabezpieczy podmurówkę przed nasiąkaniem wodą. Oczywiście dobrze jest zaplanować odpowiednio wcześnie rozmieszczenie wszystkich słupków i ław betonowych. Zasadniczo możliwe są dwa rozwiązania techniczne – montaż kaskadowy lub równoległy. Wybór pierwszego sposobu montażu zapewnia precyzyjne dopasowanie paneli do naturalnego ukształtowania terenu. Poszczególne przęsła ogrodzeniowe obniżane są bowiem o taką samą wysokość, co sprawia, że całość konstrukcji przypomina schody. W tym przypadku ogrodzenie panelowe może być mocowane na podmurówce betonowej albo na wylewce (jednakże jej wykonanie jest bardziej pracochłonne). Innym sposobem zamocowania przęseł na nierównym terenie jest montaż równoległy. Rozwiązanie to zalecane jest w przypadku kąta nachylenia terenu nieprzekraczającego 24 stopni. Poszczególne panele ogrodzeniowe dopasowuje się bowiem do pochyłości działki. Jest to dość skomplikowane i wymaga większego zaangażowania niż metoda kaskadowa, ale całość wygląda równie efektownie. Niezależnie od wybranej metody, montaż będzie o wiele łatwiejszy z zestawem łączników, obejm i podpór. Wszystkie niezbędne akcesoria do ogrodzeń panelowych można zakupić w każdy dobrze wyposażonym sklepie budowlanym.

Montaż bramy na nierównym terenie

Wysoki stopień pofałdowania terenu może utrudniać zamocowanie bramy w ogrodzeniu panelowym. W takiej sytuacji należy wyrównać obszar, na którym ma zostać wzniesiona brama i starannie wykonać drogę dojazdową do posesji. Jeśli nie ma możliwości wyrównania terenu, można wybrać bramę wyposażoną w specjalne mechanizmy przystosowane do nierówności (np. zawiasy i wózki bramowe). Ponadto należy pamiętać o tym, że brama musi mieć szerokość co najmniej 2,4 m, co przełoży się na komfort i bezpieczeństwo w zakresie jej codziennego użytkowania.

Powszechnie dostępne akcesoria do ogrodzeń panelowych pozwolą stworzyć trwałą konstrukcję nawet na nierównym terenie. Wystarczy zatem przestrzegać podstawowych zasad i zachować staranność podczas montażu, by w sposób efektowny ogrodzić pofałdowaną działkę za pomocą gotowych paneli.