Brama z napędem może być z powodzeniem wykorzystywana zarówno w gospodarstwach prywatnych, jak i w zakładach przemysłowych czy w obiektach użyteczności publicznej. Dla bezpiecznej i skutecznej pracy bramy należy dobrać napęd zgodny z jej parametrami.

Napędy do bram przesuwnych – co warto wiedzieć przed zakupem?

Brama przesuwna z napędem musi sprawnie otwierać się i zamykać niezależnie od warunków otoczenia. Napęd powinien posiadać ok. 30% zapas mocy, tak aby moduł nie pracował na granicy wydajności. Faktem jest, iż podczas mrozów smar w przekładni staje się gęstszy, przez co dochodzi do przeciążeń podczas otwierania i zamykania bramy. Zapas mocy sprawia jednak, że napęd pracuje w granicach normy.

Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na dobór konkretnego rodzaju napędu jest ciężar bramy. W specyfikacji technicznej producent zwykle podaje, przy jakim obciążeniu bramy może pracować dany napęd. Na rynku dostępne są przykładowo modele, które można stosować przy lekkich bramach (ok. 200 kg), jak i moduły do konstrukcji ciężkich (np. 1500 kg). W lekkich bramach przydomowych najczęściej stosuje się siłowniki o mocy od 300 do 600W. Natomiast przy bramach ciężkich wymagane są napędy o mocy powyżej 600W.

Bramy wjazdowe posiadają różne rozmiary, do których należy dopasować siłownik i prędkość przesuwu. Optymalna i bezpieczna prędkość wynosi ok. 12 cm/s. Niektóre napędy wyposażone są w opcję powolnego przyspieszania oraz zwalniania w fazie domykania bramy, co zapewnia bezpieczeństwo oraz chroni przed mechanicznym uszkodzeniem systemu. Przydomowa brama przesuwna z napędem posiada do 50 cykli na dobę. Natomiast w bramach przemysłowych powszechne jest występowanie powyżej 50 cykli na dobę. Z tego względu należy dobrać model odpowiedni do planowanej częstotliwości użytkowania bramy.

Natomiast standardowy zakres temperatury pracy napędu wynosi od – 20 ⁰C do + 55 ⁰C, co sprawdza się w naszym umiarkowanym klimacie. Warto zaznaczyć, że niektóre bramy przesuwne z napędem posiadają również dodatkowe funkcje, takie jak wykrywanie przeszkód za pomocą wbudowanych fotokomórek.

Napędy do bram dwuskrzydłowych – jakie wybrać?

Na rynku dostępne są różne napędy do bram dwuskrzydłowych, dlatego przed zakupem warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych parametrów. Istotna jest długość i ciężar skrzydeł, dlatego wybierając siłowniki do bram dwuskrzydłowych, należy zwrócić uwagę na moduły obsługujące skrzydła o 1 m dłuższe od tych, które posiadamy. Ponadto napęd powinien wykazywać ok. 30% zapas mocy w stosunku do ciężaru bramy, gdyż wydłuży to jego żywotność i poprawi funkcjonalność. Oczywiście ważna jest również częstotliwość użytkowania bramy dwuskrzydłowej (podobnie jak w modelu przesuwnym). Przy bramie z napędem niebagatelne znaczenie ma też szerokość słupków determinująca prawidłową pracę siłownika. Do słupków wąskich i szerokich przeznaczone są bowiem odmienne modele siłowników, dlatego najlepiej dobierać je zgodnie z zaleceniami producenta. Wśród dodatkowych funkcji bram dwuskrzydłowych należy wymienić wykrywanie przeszkód za pomocą fotokomórek, ręczne odblokowywanie, automatyczne zamykanie czy zapamiętywanie ustawień.

Brama z napędem gwarantuje pełny komfort i bezpieczeństwo użytkowania wyłącznie wtedy, gdy moduły odpowiedzialne za jej otwieranie i zamykanie pochodzą od sprawdzonych producentów i posiadają odpowiednie atesty. Napęd musi być oczywiście dopasowany do rozmiaru, rodzaju czy intensywności użytkowania bramy.