Wiosna to dobry czas na to, by zwrócić uwagę na stan naszych ogrodzeń, bram i furtek panelowych. Chociaż wysokojakościowe ogrodzenia panelowe posiadają specjalne powłoki ochronne nanoszone przez producenta, z czasem niesprzyjające warunki pogodowe, takie jak śnieg, deszcz czy duże amplitudy temperatur, mogą skutecznie naruszyć strukturę poszczególnych elementów, jednocześnie odbierając im estetyczny wygląd. Jakie prace konserwacyjne warto zatem przeprowadzić w tym zakresie?

Od czego zacząć?

Aby skutecznie przeprowadzić renowację ogrodzenia, warto uprzednio ocenić, z jakimi zniszczeniami przyjdzie nam się zmierzyć po sezonie zimowym. Pierwszym krokiem będzie więc dokładny przegląd konstrukcji. Zwróćmy uwagę na wszelkie zarysowania, odpryski farby czy pęknięcia, jakie pojawiły się na powierzchni furtki, bramy wjazdowej lub przęseł. W przypadku malowanych ogrodzeń metalowych, tego typu ubytki mogą bowiem w krótkim czasie prowadzić do pojawienia się rdzy. Jeśli nie zareagujemy w porę, po pewnym czasie skala zniszczeń będzie znacznie większa, a próby ich usunięcia bardziej pracochłonne. Na tym etapie sprawdźmy także, w jakim stanie są małe elementy ogrodzenia, czyli kłódki, zawiasy, skoble, obejmy na słupki oraz klamki. W razie konieczności odpowiednio wcześnie zaopatrzmy się w konkretne akcesoria do ogrodzeń panelowych, aby mieć pewność, że w momencie, gdy rozpoczniemy pracę, będziemy mieli pod ręką wszystkie niezbędne elementy.

Usuwamy ubytki i przygotowujemy ogrodzenie na nowy sezon

Malowane bramy panelowe przesuwne, furtki oraz ogrodzenia, na których powierzchni zauważyliśmy rysy, ubytki lub inne uszkodzenia, należy oczyścić. W tym celu możemy wykorzystać papier ścierny – gruboziarnisty pomoże nam pozbyć się resztek farby lub odpryskującego lakieru, a ten o drobnych ziarnach wygładzi powierzchnię i pozwoli przygotować ją do ponownego malowania. Zamiast papieru ściernego możemy skorzystać także z wyposażonej w odpowiednią końcówkę wiertarki i w ten sposób szybko zeszlifować odchodzącą z ogrodzenia farbę.

Prace malarskie możemy zacząć dopiero po odpyleniu i odtłuszczeniu ogrodzenia. W przeciwnym razie wybrany podkład (a w efekcie także i farba, którą go pokryjemy) nie będzie trwale przylegał do powierzchni. Pominięcie etapu odpylania może skutkować tym, iż powstałe w wyniku szlifowania drobiny przylgną do odnawianego ogrodzenia, zwiększając ryzyko pojawienia się kolejnych zniekształceń. Kolejnym krokiem po usunięciu ubytków oraz rys jest malowanie ogrodzenia. Co jednak w przypadku, gdy nasze bramy panelowe przesuwne lub inne elementy ogrodzenia pokrywa rdza?

Skuteczna walka z rdzą

Choć w większości przypadków producenci ogrodzeń metalowych zapewniają swoim produktom odpowiednią ochronę, po zimie nie można wykluczyć pojawienia się rdzy (zwłaszcza, jeśli nasze bramy panelowe przesuwne, ogrodzenia lub furtki służą nam już kilka lat). Na rdzę szczególnie narażone są ogrodzenia metalowe pozbawione podmurówki, dlatego podczas przeglądu poświęćmy szczególną uwagę elementom, mającym bezpośredni kontakt z gruntem. Jeśli pokrywa je rdza, dobrym pomysłem będzie zakup szczotki drucianej o miękkim włosiu, za pomocą której oczyścimy powierzchnię, nie naruszając jednocześnie struktury samego metalu. Dopiero wówczas możemy odpowiednio zagruntować ogrodzenie lub zaaplikować farby podkładowe do ogrodzeń metalowych i na tak przygotowaną powierzchnię nałożyć farbę w wybranym kolorze.

Znacznie łatwiej jest pozbyć się rdzy w przypadku, gdy pojawi się ona na powierzchni pojedynczych modułów. Wówczas dotkniętą korozją część wystarczy wymienić i w razie potrzeby dodatkowo zaimpregnować. Warto podkreślić, że na rynku bez problemu znajdziemy tego typu akcesoria do ogrodzeń panelowych. Podczas ich wymiany zwróćmy jednak uwagę, czy rdza nie zdążyła przenieść się z rdzewiejącej obejmy, klamki czy słupka na pozostałe elementy ogrodzenia. W przypadku rozległych ognisk korozyjnych lepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie ze wsparcia specjalistów zapewniających usługi cynkowania lub galwanizacji. W ten sposób możliwe będzie odpowiednie oczyszczenie ogrodzenia i nałożenie nowej powłoki ochronnej na całej jego powierzchni.

Konserwacja ogrodzenia naszej posesji nie musi być trudna i czasochłonna. Ponadto warto mieć na uwadze fakt, że regularne weryfikowanie stanu ogrodzenia panelowego, pozwoli na dłużej cieszyć się jego funkcjonalnością i estetycznym wyglądem.