Prace budowlane zwykle trwają miesiącami, a nawet latami, dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć działkę, na której są one prowadzone. Tymczasowe ogrodzenie utrudni bowiem ewentualną kradzież oraz wstęp osobom niepożądanym, ograniczając ryzyko wypadku. W takim przypadku powszechnie wykorzystywane są niedrogie i szybkie w montażu ogrodzenia z siatki, które pozwalają zabezpieczyć budowę zgodnie z przepisami.
Tymczasowe ogrodzenia z siatki – wymogi prawne
Pierwszym krokiem jest wytyczenie punktów, w których znajdą się słupki graniczne. Pozwoli to wyznaczyć granice działki, na podstawie których w przyszłości zostanie wzniesione ogrodzenie właściwe. W tym miejscu warto podkreślić, że zabezpieczenie terenu budowy przed wstępem nieupoważnionych osób jest wymagane przez prawo. Instalacja ogrodzenia z siatki nie wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia ani zgłoszenia tego faktu do urzędu tylko wtedy, gdy jego wysokość nie przekracza 2,20 m. Natomiast nie ma na to wpływu fakt, czy będzie ono przebiegało wzdłuż drogi publicznej, czy między prywatnymi posesjami. Co do wymogów to tymczasowe ogrodzenie należy postawić na terenie działki, a nie na jego granicy, a wysokość konstrukcji musi wynosić min. 1,5 m. Z kolei na wielkopowierzchniowych działkach nie ma konieczności wygradzania ich w całości, lecz można skupić się wyłącznie na terenie, na którym realizowana jest inwestycja. Należy podkreślić, że na ogrodzeniach o wysokości poniżej 1,8 m nie wolno montować drutu kolczastego, ani innych ostrych zakończeń, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi i zwierząt.
Jak odbywa się montaż siatki ogrodzeniowej?
Jeżeli ogrodzenie ma służyć tylko przez okres prowadzonych prac budowlanych, to warto wybrać siatkę metalową. Jednakże ogrodzenia z siatki z powodzeniem mogą zostać wykorzystane jako konstrukcja stała. W takim przypadku doskonale sprawdzi się siatka ocynkowana, pomalowana lub powlekana. Należy podkreślić, że każdy typ siatki łatwo się naciąga i dopasowuje do nierówności terenu. Ponadto po odpowiednim naciągnięciu cechuje się wysoką odpornością na odkształcenia. Montaż siatki ogrodzeniowej odbywa się najczęściej z użyciem metalowych słupków, które są wytrzymałe i stabilne, przez co znacznie ułatwiają pracę. Siatka jest przytwierdzana do słupków przy pomocy specjalnych przelotek, które są łatwe w montażu. Natomiast elementem wzmacniającym jest drut, który należy wpleść w siatkę i odpowiednio naprężyć.
Ogrodzenia z siatki należą do najczęściej wykorzystywanych na placach budowy. Można je bowiem łatwo zamontować i po zakończeniu prac szybko zdemontować. Stanowią więc niedrogie, a przy tym solidne zabezpieczenie budowy przed wstępem niepożądanych osób oraz ewentualnymi kradzieżami.