Zadaniem podmurówki, jako najniższego elementu ogrodzenia, jest spajanie go z podłożem. Może być ona montowana lub wspierana w gruncie. Jednak nie w każdym przypadku jej zastosowanie będzie konieczne.
Jakie funkcje pełni podmurówka w ogrodzeniu?
Podmurówka zasadniczo stanowi bazę dla ogrodzenia. Jej głównym zadaniem jest łączenie całej konstrukcji z gruntem. W ten sposób podmurówka przenosi ciężar ogrodzenia na podłoże. Rodzaj zastosowanego rozwiązania uzależniony jest m.in. od typu ogrodzenia oraz jego rozmiaru i masy. Najczęściej wykorzystywanym materiałem w przypadku podmurówki jest beton. Zapewnia on bowiem dużą trwałość w niskiej cenie. Warto dodać, że może być on stosowany w formie gotowych prefabrykatów. Innym materiałem, po który powszechnie sięga się w takich wypadkach, jest polistyren, który zazwyczaj znajduje zastosowanie przy lżejszych konstrukcjach (np. z siatki, PCW czy paneli). Podmurówka najczęściej wystaje ponad podłoże od 15 do 30 cm. Należy jednak podkreślić, że przy lżejszym ogrodzeniu podmurówka nie zawsze będzie konieczna.
W jakich przypadkach podmurówka ogrodzenia jest niezbędna?
Przy wznoszeniu solidnych, masywnych konstrukcji ogrodzeniowych (np. kamienne, metalowe, murowane lub betonowe) podmurówka powinna być wspierana na fundamentach znajdujących się w podłożu. W takiej sytuacji jej występowanie jest absolutnie konieczne. Oprócz funkcji praktycznych podmurówka ogrodzenia często pełni także typowo dekoracyjną funkcję, dlatego zwykle wykonywana jest z materiałów wykończeniowych. Ogrodzenie palisadowe z podmurówką to przykład konstrukcji, która dzięki wzmocnieniu konstrukcji w jej dolnej części, zyskała nie tylko większą stabilność, ale też bardziej estetyczny wygląd.
Podmurówka w ogrodzeniu odgrywa bardzo istotną rolę. Dzięki odpowiedniemu przenoszeniu ciężaru na podłoże gwarantuje bowiem stabilność całej konstrukcji. Mimo iż nie zawsze jest niezbędnym elementem ogrodzenia, często bywa instalowana wyłącznie ze względów estetycznych.