Dobrze zaprojektowane ogrodzenie to estetyczny i funkcjonalny element każdej posesji. Chroni przed wtargnięciem nieproszonych gości, skutecznie odgradza od ulicy oraz dopełnia wygląd domu, garażu, budynków gospodarczych czy ogrodu. Jednak, aby ogrodzenie ładnie się prezentowało i w pełni odgrywało swoją rolę, już na etapie wykonywania projektu warto wziąć pod uwagę najważniejsze aspekty, takie jak dopasowanie go do architektury zabudowań na parceli oraz rozmaitych potrzeb użytkowników.

Ogrodzenie nawiązujące do architektury domu

Wybierając płot – ogrodzenie panelowe, tradycyjną siatkę lub drewniane przęsła – należy dopasować go do architektury budynku. Wysokość i kształt parkanu powinny być zgodne z ewentualnymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Określając jego stylistykę, warto wziąć natomiast pod uwagę kolorystykę pokrycia dachu i elewacji oraz wygląd innych, charakterystycznych obiektów na terenie podwórka (np. basen, podjazd, studnia, murowany grill). Obecnie większość inwestorów decyduje się na trwałe i łatwe w montażu ogrodzenia palisadowe, które świetnie wpisują się we współczesną stylistykę budynków. Moduły ogrodzeniowe tego rodzaju składają się z poziomych lub pionowych, metalowych profili o różnej szerokości. Pozwalają na stworzenie konstrukcji spójnej pod względem wizualnym, składającej się z parkanu, furtki oraz bramy wjazdowej. Dużą popularnością cieszy się również ogrodzenie panelowe, które pasuje zarówno do reprezentacyjnych, jak i bardziej minimalistycznych obiektów. Zwykle jest ono wykonane ze stalowych, przetłaczanych prętów i malowane na wybrane kolory, dzięki czemu można łatwo dopasować je do pozostałych elementów architektonicznych znajdujących się na danej parceli.

Ogrodzenie spełniające funkcję praktyczną

Oprócz estetycznego wyglądu, każde ogrodzenie powinno odznaczać się również wysoką funkcjonalnością. Jeżeli chcemy skutecznie zapobiec ucieczce naszych zwierząt poza teren podwórka, warto wziąć pod uwagę ogrodzenia palisadowe z podmurówką. Zminimalizują one ryzyko wydostania się psa czy kota na ulicę, jednocześnie chroniąc przed wstępem obcych zwierząt na naszą posesję. Ponadto ogrodzenia palisadowe z szerszych profili efektywnie osłonią przed wzrokiem przechodniów, zapewniając pełną prywatność wokół domu. Z kolei, jeżeli zależy nam na utrudnieniu wstępu niepożądanym osobom, warto postawić na ogrodzenie panelowe. Jest to szybkie i łatwe w montażu, a zarazem trwałe rozwiązanie, zwiększające poziom bezpieczeństwa zarówno domowników, jak i samej posesji.

Na rynku istnieje duży wybór modułów ogrodzeniowych, które mają na celu odgrodzenie podwórka od ulicy oraz zagwarantowanie prywatności mieszkańcom budynku. Decydując się na ogrodzenia palisadowe z podmurówką lub ich wersje panelowe, w szybki i niedrogi sposób zabezpieczymy całą posesję, zyskując kameralną atmosferę i komfort wypoczywania we własnym domu i ogrodzie.

Ogrodzenia panelowe i palisadowe montujemy m.in. w Warszawie, Serocku, Łomiankach, Płocku, Legionowie, Pułtusku, Nowym Dworze Mazowieckim czy Płońsku.