Odpowiedni montaż konstrukcji ogrodzenia to podstawa, aby zapewnić jej stabilność i wytrzymałość na lata. Technika montażu oraz wykorzystywane akcesoria zależą przede wszystkim od rodzaju ogrodzenia i materiału, z jakiego jest ono zbudowane. Akcesoria do ogrodzeń oraz niezbędne do montażu narzędzia należy więc dobrać dopiero po zakupie wszystkich elementów konstrukcyjnych. Zatem, jakie są podstawowe akcesoria do montażu ogrodzenia, furtki lub bramy?

Akcesoria do ogrodzeń

W każdym ogrodzeniu najistotniejszym elementem są przęsła. Ich wymagana ilość zależy głównie od wielkości terenu, który chcemy ogrodzić oraz modelu ogrodzenia. Jeśli ogrodzenie będzie drewniane, potrzebne będą dodatkowo tzw. kantówki. Niezbędne będą również elementy, takie jak kotwy, śruby do kotew, kątowniki oraz wkręty. Nieco inne dodatki potrzebne będą natomiast w przypadku ogrodzeń metalowych. Podstawę stanowią tutaj bowiem słupki oraz przęsła, które należy osadzić w podłożu. Przydatna będzie też ocynkowana podpora, daszki do słupków oraz obejmy startowe, pośrednie i narożne. Warto dodać, że obejmy montuje się na początku i końcu ogrodzenia, pomiędzy panelami oraz na rogach.

Ogrodzenia panelowe

Ogrodzenia panelowe to popularne systemy ogrodzeniowe, które charakteryzują się przede wszystkim szybkim i prostym montażem. Oprócz tego wyglądają estetycznie i dobrze wpisują się w nowoczesny rodzaj zabudowy. Akcesoria do ogrodzeń panelowych zasadniczo nie różnią się od tych niezbędnych przy montażu innych systemów ogrodzeniowych. Są to więc przęsła, obejmy oraz różnego rodzaju uchwyty, podkładki, wkręty, śruby hakowe czy tulejki.

Przęsła są podstawowym elementem całej konstrukcji, na których opierają się panele. Początek oraz koniec ogrodzenia powinny z kolei wykańczać odpowiednie tulejki. Sytuacja wygląda bardzo podobnie przy łączeniach pomiędzy panelami. Do mocowania poszczególnych elementów ogrodzenia panelowego wykorzystuje się bowiem wymienione wcześniej wkręty, śruby oraz uchwyty.

Odpowiedni montaż ogrodzenia wpływa na jego wytrzymałość oraz stabilność w podłożu. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ źle zamontowane ogrodzenie może ulec uszkodzeniu nawet pod wpływem silniejszego wiatru. Natomiast aby zapewnić trwałość ogrodzenia wymagane są odpowiednie akcesoria montażowe.