Zyskujące na popularności budownictwo szeregowe jeszcze kilka lat temu było uważane za mało praktyczne. Takie przekonanie wynikało m.in. z faktu, iż mieszkanie płot w płot z sąsiadami nie zapewniało ani prywatności, ani wystarczającego komfortu i swobody. Problem rozwiązano w sposób dosyć banalny – dopasowując do nietypowych warunków odpowiednie typy ogrodzeń. Konstrukcje te gwarantują większą wygodę i pełną funkcjonalność, a przy tym wbrew pozorom nie należą do kosztownych inwestycji.

Wizualne dopasowanie ogrodzenia

Wybierając rodzaj płotu odgradzającego przydomowy ogródek przy zabudowie szeregowej, należy mieć na uwadze to, by konstrukcja była wizualnie lekka i strzelista. W tym przypadku zapewne nie sprawdzą się więc ciężkie i toporne ogrodzenia z płyt betonowych. Znacznie lepszą opcją, zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym, będą ogrodzenia panelowe. Warto dodać, że dają one możliwość zasadzenia w bezpośrednim sąsiedztwie różnego typu roślin pnących, które w krótkim czasie są w stanie pokryć całą ich powierzchnię, skutecznie chroniąc naszą prywatną przestrzeń przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. Ponadto jest to rozwiązanie atrakcyjne pod względem wizualnym, gdyż optycznie nie pomniejsza powierzchni działki.

Klasa i elegancja

Alternatywą dla konstrukcji panelowych, mogą być nieco bardziej masywne ogrodzenia palisadowe, które wykonuje się z ocynkowanego metalu. Czynnik ten gwarantuje wieloletnią trwałość ogrodzenia oraz jego podwyższoną odporność na trudne warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne. Ogrodzenia tego typu występują w wariantach pionowych i poziomych, który można dobrać w oparciu o swój gust, potrzeby czy warunki panujące na działce. Warto nadmienić, że mimo przerw pomiędzy profilami, całość pozwala na zachowanie dużej prywatności i skutecznie chroni przed niepowołanymi gośćmi (np. wandalami, złodziejami).

Nowoczesna innowacyjność

Interesującą opcją dla osób kochających nowoczesność są ogrodzenia gabionowe, czyli metalowe kosze, które można wypełnić odpowiednio dostosowanym tworzywem (zwykle ozdobnymi kamieniami lub kolorowym szkłem). Ze względu na swoje pokaźne gabaryty ogrodzenia tego typu stosowane są zwykle jako część dekoracyjna w większej strukturze płotu (np. panelowego), tworząc oryginalny i estetyczny wyróżnik. Ponadto w prosty sposób można je uzupełnić roślinnością pnącą lub umieszczoną w wiszących donicach.

Wybór ogrodzenia do zabudowy szeregowej powinien być przemyślany i stanowić wypadkową pomiędzy ceną, jakością i designem wybranego modelu. W ten sposób ogrodzenie będzie w pełni spełniało swoją funkcję i posłuży mieszkańcom domu przez lata. Niestety opierając decyzję tylko na jednym z powyższych elementów, można bardzo łatwo popełnić kosztowny błąd, skutkujący brakiem prywatności na własnej posesji i koniecznością wykonania poprawek w aranżacji ogrodu.