Odnowienie ogrodzenia to dla wielu osób nie lada wyzwanie. Z tego względu zawsze warto stworzyć kompleksowy, przemyślany plan działania. Właściwie zorganizowana praca pozwoli bowiem przeprowadzić renowację w sposób kompetentny, szybki i sprawny.

Krok 1: Wyrównanie terenu

Jeżeli teren wokół ogrodzonego obiektu jest wyboisty, należy go oczyścić i wyrównać. Wszelkie korzenie, kamienie lub gruz uniemożliwiają bowiem solidną instalację słupków odpowiedzialnych za stabilność całej konstrukcji ogrodzenia. W przypadku terenu o wyjątkowo nieregularnej rzeźbie warto skorzystać z profesjonalnych przyrządów geodezyjnych, takich jak niwelatory. Pozwolą one szczegółowo określić nachylenie gruntu. Na koniec należy nadmienić, że wyrównania podłoża wymaga każdy solidny typ ogrodzeń, a zwłaszcza ogrodzenia panelowe, betonowe i gabionowe.

Krok 2: Pomiary i sprawdzenie rozlokowania słupków

Jeżeli plan odnawiania ogrodzenia przewiduje gruntowną jego przebudowę, należy dokładnie wymierzyć teren, sprawdzając, czy dotychczasowe rozlokowanie słupków ogrodzeniowych, narożników, bram i furtek jest równomierne. Jeżeli którykolwiek z tych elementów ogrodzenia jest uszkodzony, niestabilny lub został źle umiejscowiony, należy usunąć go na tym etapie pracy. Po odpowiednim wytyczeniu nowej lokalizacji słupków można przejść do ich instalacji.

Krok 3: Ustawienie nowych słupków ogrodzeniowych

Instalacja słupków wymaga wykopania nowych bądź pogłębienia poprzednich dołków. Najwygodniej użyć w tym celu wiertnicy glebowej, ponieważ w ten sposób otwory będą równe. Następnie w dołkach należy umieścić wsporniki, a potem zalać je betonem. Wyrównując słupki, warto pamiętać o tym, że ich poziomowanie powinno być dostosowane do górnej krawędzi ogrodzenia, a nie do gruntu.

Krok 4: Prace końcowe

Na prawidłowo wykonanej i stabilnej konstrukcji możemy na nowo zamontować pozostałe elementy ogrodzenia, takie jak sztachety lub siatka ogrodzeniowa. Warto również rozważyć montaż solidnych paneli ogrodzeniowych. Nowoczesne ogrodzenia palisadowe doskonale sprawdzą się bowiem jako alternatywa dla mniej wytrzymałych materiałów konstrukcyjnych.

Przy odnawianiu ogrodzenia nie można zaniedbywać takich podstaw jak stabilność konstrukcji czy oszczędzać na jakości wykorzystywanych materiałów. Kompleksowo wykonane prace renowacyjne odwdzięczą się bowiem solidnym ogrodzeniem, które zachowa swoje walory użytkowe i estetyczne na długi czas.